Historie divadla
Je téměř zázrak, že na tak exponovaném místě, jako je Václavské náměstí, se po 100 let udržel prostor cele věnovaný umění. Pojďme se podívat na historii Divadla Rokoko v kostce:
Kabaret Rokoko se poprvé otevírá 25. prosince 1915 a prvním ředitelem se stává Karel Hašler. Uvádí zde především kabaretní produkci s mezinárodním programem. Zároveň zde vystupuje Červená sedma a další umělci, jako například Ferenc Futurista, Vlasta Burian aj.
O rok později vedení přebírá Eduard Bass a mění název na Divadélko Rokoko. Na přelomu 10. a 20. let se sem vrací Červená sedma a provozuje zde večerní tančírnu Gri-Gri.
V letech 1923–1925 působí v Rokoku opět pod značkou Kabaret Rokoko Vlasta Burian a umělecký soubor tvoří nejpopulárnější komici své doby.
Své komické i manažerské schopnosti v letech 1927–1931 předvádí dvojice Ferenc Futurista a Jára Kohout. Repertoár opírali především o vlastní, často vulgární, frašky s výraznou slovní a situační komikou.
V sezoně 1935–1936 se Rokoko stalo na přechodnou dobu útočištěm Jiřího Voskovce a Jana Wericha a jejich Osvobozeného divadla. Pod názvem Spoutané divadlo zde uvedli premiéru Balada z hadrů.
Střídají je loutky. V sezoně 1936–1937 bylo Rokoko upraveno pro Dřevěné divadlo Jiřího Trnky. To z finančních důvodů záhy skončilo.
Období od roku 1937 do roku 1957 je velmi nepřehledné a vrtkavé. Od roku 1957 v Rokoku působí autorsko-interpretační dvojice Jiří Šašek a Darek Vostřel. Spolu s nimi po delší době Rokoko získává stálý umělecký soubor a profesionální úroveň. Na jevišti se objevuje řada pěveckých hvězd, Eva Pilarová, Hana Hegerová, Golden Kids, Waldemar Matuška, Olympic a další.
V polovině 70. let se Divadlo Rokoko stalo součástí Městských divadel pražských a na jevišti vystupovali například Jaroslava Adamová, Václav Voska, Eduard Cupák, Svatopluk Beneš, Stella Zázvorková, Boris Rösner, Naďa Konvalinková nebo Václav Postránecký. V této době tu také našlo útočiště např. Kreslené divadlo Františka Kratochvíla a také baletní skupina Pavla Šmoka, později Pražský komorní balet (1975-79).
V 90. letech zde krátce účinkuje divadelní spolek Kašpar Jakuba Špalka, který zde uvedl mj. slavnou inscenaci hry D. Fischerové Hodina mezi psem a vlkem, či soubor Činoherního studia z Ústí nad Labem.
V sezoně 1993/94 sem nastoupil kolektiv ústeckého Činoherního studia pod vedením Petra Poledňáka, s režiséry Janou Kališovou, Milanem Pavlíkem a Zdenkem Potužilem.
Roku 1995 převzal vedení divadla Zdenek Potužil, který zde režíroval společně s Janou Kališovou a Ondřejem Zajícem. Repertoár divadla se v té době orientoval především na mladé publikum, dramaturgická linie se soustřeďovala na generační střety, mladistvý vzdor, revolta v nerůznějších historických obdobích. V té době se součástí hracích prostor stal také bar Pruhovaná zebra. Později z divadla odešli Jana Kališová a Ondřej Zajíc, nicméně některé hry z tohoto období jsou dosud na repertoáru.
Pouhou sezonu v divadle působila skupina Tomáše Svobody a Thomase Zielinského, kteří se soustředili na aktualizace klasických her (např. antická trilogie).
Od roku 2006 až dodnes zde působí herecký soubor Městských divadel pražských pod vedením ředitele Ondřeje Zajíce a uměleckého šéfa Petra Svojtky. Na repertoáru najdete na 14 inscenací, od velkých příběhů české i světové literatury, autorské projekty přes inscenace věnující se mezilidským vztahům nebo současná česká dramata až po komedie. Kromě toho se tu pravidelně konají netradiční akce, např. Soirée, Dámské jízdy a Představení pro nezadané.