Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

Historie divadla

Je téměř zázrak, že na tak exponovaném místě, jako je Václavské náměstí, se po 100 let udržel prostor cele věnovaný umění. Pojďme se podívat na historii Divadla Rokoko v kostce:

Kabaret Rokoko se poprvé otevírá 25. prosince 1915 a prvním ředitelem se stává Karel Hašler. Uvádí zde především kabaretní produkci s mezinárodním programem. Zároveň zde vystupuje Červená sedma a další umělci, jako například Ferenc Futurista, Vlasta Burian aj.

O rok později vedení přebírá Eduard Bass a mění název na Divadélko Rokoko. Na přelomu 10. a 20. let se sem vrací Červená sedma a provozuje zde večerní tančírnu Gri-Gri.

V letech 1923–1925 působí v Rokoku opět pod značkou Kabaret Rokoko Vlasta Burian a umělecký soubor tvoří nejpopulárnější komici své doby.

Své komické i manažerské schopnosti v letech 1927–1931 předvádí dvojice Ferenc Futurista a Jára Kohout. Repertoár opírali především o vlastní, často vulgární, frašky s výraznou slovní a situační komikou.

V sezoně 1935–1936 se Rokoko stalo na přechodnou dobu útočištěm Jiřího Voskovce a Jana Wericha a jejich Osvobozeného divadla. Pod názvem Spoutané divadlo zde uvedli premiéru Balada z hadrů.

Střídají je loutky. V sezoně 1936–1937 bylo Rokoko upraveno pro Dřevěné divadlo Jiřího Trnky. To z finančních důvodů záhy skončilo.

Období od roku 1937 do roku 1957 je velmi nepřehledné a vrtkavé. Od roku 1957 v Rokoku působí autorsko-interpretační dvojice Jiří Šašek a Darek Vostřel. Spolu s nimi po delší době Rokoko získává stálý umělecký soubor a profesionální úroveň. Na jevišti se objevuje řada pěveckých hvězd, Eva Pilarová, Hana Hegerová, Golden Kids, Waldemar Matuška, Olympic a další.

V polovině 70. let se Divadlo Rokoko stalo součástí Městských divadel pražských a na jevišti vystupovali například Jaroslava Adamová, Václav Voska, Eduard Cupák, Svatopluk Beneš, Stella Zázvorková, Boris Rösner, Naďa Konvalinková nebo Václav Postránecký. V této době tu také našlo útočiště např. Kreslené divadlo Františka Kratochvíla a také baletní skupina Pavla Šmoka, později Pražský komorní balet (1975-79).

V 90. letech zde krátce účinkuje divadelní spolek Kašpar Jakuba Špalka, který zde uvedl mj. slavnou inscenaci hry D. Fischerové Hodina mezi psem a vlkem, či soubor Činoherního studia z Ústí nad Labem.

V sezoně 1993/94 sem nastoupil kolektiv ústeckého Činoherního studia pod vedením Petra Poledňáka, s režiséry Janou Kališovou, Milanem Pavlíkem a Zdenkem Potužilem.

Roku 1995 převzal vedení divadla Zdenek Potužil, který zde režíroval společně s Janou Kališovou a Ondřejem Zajícem. Repertoár divadla se v té době orientoval především na mladé publikum, dramaturgická linie se soustřeďovala na generační střety, mladistvý vzdor, revolta v nerůznějších historických obdobích. V té době se součástí hracích prostor stal také bar Pruhovaná zebra. Později z divadla odešli Jana Kališová a Ondřej Zajíc, nicméně některé hry z tohoto období jsou dosud na repertoáru.

Pouhou sezonu v divadle působila skupina Tomáše Svobody a Thomase Zielinského, kteří se soustředili na aktualizace klasických her (např. antická trilogie).

Od roku 2006 až dodnes zde působí herecký soubor Městských divadel pražských pod vedením ředitele Ondřeje Zajíce a uměleckého šéfa Petra Svojtky. Na repertoáru najdete na 14 inscenací, od velkých příběhů české i světové literatury, autorské projekty přes inscenace věnující se mezilidským vztahům nebo současná česká dramata až po komedie. Kromě toho se tu pravidelně konají netradiční akce, např. Soirée, Dámské jízdy a Představení pro nezadané.